slide1 slide2

CROSSFIT

dla siłowni

PLACE ZABAW

atestowane bezpieczne nawierzchnie

Firma F.H.P.U. EWMET rozpoczęła działalność na początku 2000 roku na terenie gminy Wolbrom.
Pierwszy zakład zlokalizowany był w miejscowości Wierzchowisko. Głównym zadaniem w tamtym okresie była obsługa przedsiębiorstw wytwarzających odpady – wynikające z działalności produkcyjnej oraz zaopatrzeniowej.

Początkowo nasza działalność skupiała się na odbiorze i segregowaniu odpadów typu: makulatura, folia, tworzywa sztuczne, czy złom. Była to więc działalność typowa dla sortowni surowców wtórnych. Odpady, które trafiały do firmy były dokładnie sortowane rodzajowo poprzez belowanie, pakowanie lub w inny sposób. Następnie dostarczaliśmy je do firm zajmujących się recyclingiem i odzyskiem na podstawie stałych umów współpracy.

Chcąc utrzymać pozycję na rynku – nasza firma zmuszona została do odbierania z zakładów, z którymi współpracowała, odpadów stricte poprodukcyjnych – takich jak pianka poliuretanowa i guma. Początkowo odpady te były przez nas tylko magazynowane. Po pewnym czasie udało się znaleźć na nie odbiorców. Były to firmy zajmujące się produkcją paliw alternatywnych. Nie było to jednak dla nas w żaden sposób opłacalne pod względem finansowym. Koszt transportu, magazynowania i dostarczenia odpadów gumy do odległego o 50 km zakładu produkcji paliw przewyższał w znacznym stopniu kwotę uzyskaną za surowiec.

Pod koniec 2005 r. narodziła się idea produkcji granulatów gumowych z posiadanych odpadów gumowych. W tym czasie był to temat raczkujący na polskim rynku. Metodą prób i błędów zbudowaliśmy pierwszy młyn tnący. Powoli ruszyła produkcja granulatu, lecz było to przedsięwzięcie na niewielką skalę – bez ustalenia rynku zbytu, marketingu i zorganizowanej sprzedaży. Głównym atutem takiego rozwiązania stało się wielokrotne zmniejszenie powierzchni magazynowej potrzebnej do składowania odpadów gumy. Początkowo mieliśmy problemy ze znalezieniem odbiorców na ten towar. Po pewnym czasie – w 2006 r. – duże przedsiębiorstwo produkcyjne z Katowic, które zajmowało się produkcją wyrobów gumowych z lepiszczem poliuretanowym (maty, kostka, powierzchnie wytłumiające), wykupiło cały zmagazynowany granulat gumowy i zaoferowało stałe odbiory tego produktu.

Dość duży zastrzyk finansowy pozwolił na poważniejsze zajęcie się tym tematem. W połowie 2006 roku zakupiliśmy 2 nowe młyny nożowe (produkcji chińskiej) oraz wykonaliśmy instalację odpylającą i przesiewającą granulat na frakcję żądaną przez odbiorcę, czyli 1,0 – 2,5 mm. W tym czasie dalej przeważającą formą naszej działalności było sortowanie surowców wtórnych. Działalność ta pozwalała na utrzymanie całego przedsiębiorstwa. Dodatkowe przychody ze sprzedaży granulatów były inwestowane w rozwój przedsiębiorstwa.

Od połowy roku 2007 w Polsce nastąpił „boom” na sztuczne nawierzchnie sportowe. Podstawowym budulcem syntetycznych nawierzchni sportowych – takich jak: boiska piłkarskie, korty tenisowe, bieżnie tartanowe, sztuczne trawy – stał się granulat gumowy. Widząc szansę wejścia w niszę rynkową postanowiliśmy skupić działalność na produkcji granulatów gumowych. Stopniowo zrezygnowaliśmy z działalności sortowni. Pozostawiliśmy jednakże najbardziej dochodowe części, takie jak: skup i belowanie folii, sortowanie tworzyw sztucznych PA i PET (w postaci przędzy) oraz złom stalowy. Wyselekcjonowaliśmy kilku dostawców, na których marża i zysk były odpowiednio duże. Podstawową rolę w tej selekcji odegrały kwestie logistyczne, głównie możliwość obsługi za pomocą samochodów specjalistycznych oraz załadunku do kontenerów przemysłowych. W wyniku zmian zachodzących na rynku, od 2008 roku przedsiębiorstwo zmieniło lokalizację. Produkcja od tego momentu prowadzona była w miejscowości Olkusz na terenie Trans Bud-Olkusz (teren typowo przemysłowy).

W 2009 roku przenieśliśmy firmę się do nowo wykupionego zakładu w miejscowości Szyce (gmina Pilica, powiat Zawiercie), skupiając swoją działalność wyłącznie na produkcji granulatu gumowego oraz sprzedaży gumy niezwulkanizowanej. Analizując rynek oraz przeglądając przetargi rządowe na lata 2009-2014 postanowiliśmy poszerzyć naszą działalność.

Od roku 2010 firma Ewmet poszerzyła swoją działalność o produkcje bezpiecznych nawierzchni pod projekt rządowy „RADOSNA SZKOŁA”. Wykorzystując wieloletnie doświadczenie zdobyte przy produkcji granulatu gumowego, rozpoczęliśmy wytwarzanie płyt EPDM / SBR, które do dnia dzisiejszego są wykorzystywane jako bezpieczne nawierzchnie na place zabaw amortyzujące upadek. Idąc w tym kierunku w krótkim czasie tj. w styczniu 2011 roku z powodzeniem wdrożyliśmy do produkcji dodatkowe wyroby na bazie granulatu gumowego SBR, takie jak: różnokolorowe obrzeża elastyczne (krawężniki), różnokolorowe płytki gumowe (bezpieczna nawierzchnia), maty hodowlane i płyty wibroizolacyjne. Nasze wyroby mają bardzo dobrą opinie wśród Naszych klientów – co do staranności i terminowości wykonania, estetyki, wytrzymałości konstrukcyjnej, powtarzalności kolorystyki oraz stabilności wymiarów. W miejscu nowej lokalizacji zastosowano całkowicie nowe urządzenia i maszyny do produkcji granulatu gumowego oraz bezpiecznych nawierzchni. Zwiększenie produkcji i gwałtowny rozwój spowodowały konieczność wprowadzenia wyższego poziomu organizacji pracy i logistyki, szczególnie zaopatrzenia.

Po trzyletnim okresie produkowania płyt na place zabaw postanowiliśmy wprowadzić nowy produkt na rynek. Na początku 2013 roku powstała idea produkcji nawierzchni elastycznych przeznaczonych do różnego typu siłowni. Pierwsza duża realizacja – użycie naszej podłogi pod sprzętem potężnej firmy z branży fitness na targach FITEXPO w Poznaniu – zaowocowała bardzo dużym zainteresowaniem nowym produktem. Bardzo szybko okazało się, że wstrzeliliśmy się w niszę rynkową i staliśmy się jednocześnie alternatywną dla drogich odpowiedników z Zachodniej Europy i chińskich podłóg, które cechują się słabą jakością – a co za tym idzie trwałością. Kolejne miesiące promowania naszych produktów, zarówno „starszych” jak i świeżo wdrożonych podłóg do siłowni, pozwoliły nawiązać wiele ciekawych kontaktów w Polsce i zagranicą. Głównymi atutami nowego wyrobu – podobnie jak w przypadku poprzednich produktów – jest wysoka prezycja wykonania, jakość użytych komponentów, różnorodność typów podłóg i pełna powtarzalność.

Po tym niewątpliwym sukcesie nasza firma nie osiadła na laurach i zaplanowaliśmy wdrażanie kolejnych projektów. Równocześnie z promocją naszych podłóg zajęliśmy się wdrażaniem na rynek talerzy elastycznych, tzw. „bumperów”, przeznaczonych do różnego typu siłowni – od domowych, przez standardowe / komercyjne, jak i stające się co raz bardziej popularne treningi funkcjonalne – crossfity. Zainteresowanie nowym wyrobem przerosło nasze oczekiwania, głównie ze względu na jego innowacyjność i atuty takie jak: brak elementów metalowych (jesteśmy jedyną firmą na świecie, która produkuje talerze w ten sposób), 100% recyklingu, absorbcja dźwięku, brak typowego zapachu gumy i bardzo duża wytrzymałość. Sukces w kolejnym projekcie – cieszącym się ogromnym zainteresowaniem – napawa nas dumą i mobilizuje do podjęcia się kolejnych wyzwań.

GYM4-logo-300x90.jpgSteelstorm1-300x125.jpgall-300x106.jpgbaner-1-300x100.jpgwolv-300x126.jpg